moudrost sedmi smrtelných hříchů

Napsal Morell Sunweaver (») 28. 9. 2019 v kategorii duchovní svět, přečteno: 425×

Ve skutečnosti se ke křesťanství nestavím pozitivně ani omylem, ale modrý člověk spatří moudrost, i když vychází z úst jeho nepřítele. Proto se zde chci prohrabat 7 hříchy a 7 ctnostmi. Proč ale? Povím vám.

Jde o velmi moudrou věc, protože 7 hříchů jsou vady duše. Duše je nesmrtelná a vady které si necháme vytvořit a narůst na duši, tak těch se smrtí rozhodně nezbavíme, naopak jim budeme čelit dál a může se to i zhoršit. Vady na své vlastní duši můžeme napravit jen my sami, jde o to jak myslíme, ale také jak se chováme k ostatním, protože skrze ně se tak chováme sami k sobě. Vše je propojené a vše se nám vrátí. Je jen na nás, jakým svěrem vedeme svůj vývoj, v jakém světě chceme žít. Vše se děje podle našeho přání, dle toho co chceme i co nechceme, co děláme, ale i co odmítáme dělat a proč.

Pojďme si probrat těchto 7 hříchů, či 7 vad duše... Jak jim správně porozumět...

1. Lust - Vášeň

Vášní si zde samozřejmě představíme vášeň sexuální, ale má to daleko hluší podtext. Vášeň je totiž puzeni, které člověk svou myslí nedokáže kontrolovat. To je definicí závilsosti!

No a každý z vás ví, že závislost je zlá a nebezpečná vlastnost, které je ptořeba se zbavit. Není třeba uvažovat dlouho, aby jeden věděl, že závilstost na sexu, drogách, alkoholu, Facebooku, hrách, jídle, osobnosti, atd... je opravdu způsobem, jak sama sebe zničit, když s tím nebudeme bojovat. Bezduchá vášeň, závislost, si člověka zotročuje a dělá z něj svouji loutku bez jakékoliv moci. Ve svém extrému je vášěň velmi děsivým neřítelem duše.

2. Obžerství - slepé přijímání

Obžerstvím chápeme nenasytnost, nezkrotnou touhu po jídle, zvláště nezdravém v bezmezném množství. Nazývám ho slepm přijímáním, protože prostě přijímáme vše, co nám chutná, co je pro nás příjemné a dobré a to v jakmkoliv množství a je nám jedno, jaká je opravdová realita.

Obžíráme se nejen nezdravým jídlem, ale také chováním, informacemi, televizí, požitky, a hlavně vlastní ignorací k tomu, co si takto pouštíme do těla a do mysli/duše. Člověk, co sedí celé odpoledne u mobilu na facebooku je plný obžerství Facebookem a častokrát i závislý a bezmocný se odtrhnout. Obžerství může vést k závislostem. Také ale vede k dezinformovanosti nebo dokonce k neochotě informace hledat, proč taky, když vám všechno, co si máte myslet, řiká televize a noviny?

3 Chamtivost - okrádání

Chamtivostí lidé rozumí obvykle to, že člověk chce být bohatý a mít pro sebe hodně. To je ale mýlka. Chamtivostí je obzvláště, pokud chceme to, co mají ostatní lidé a přesně to, co mají, vytrhnout jim to z rukou a už nikdy nevrátit.

Chamtivostí je mnohem více zabírat indiánům půdu, než vydělat si těžké peníze, o které se nedělím. Důvodem je, že za vyděláním balíku peněz je velká práce, nebo alespoň kreativita. Za chamtivostí je jen a pouze ožebračování druhých ve svůj prospěch, vydělávání na úkor druhých. Vydělávat vlastní pílí je ale v pořádku. Nezaměňujme úspěch a krádež!

4. Lenost

Dle mého soudu Lenost je vládcem 7 smrtelných hříchů Nejsnažší z nich, snadno vedoucí ke všem ostatním, lenost je nejhorší nepřítel člověka, co se tak snadno vkrádá do mysli, aby ji pokřivila.

O druzích lenosti by se dala napsat kniha. Neochota najít si informace, lenost vydělávat si vlastní prací, lenost fyzická, stejně jako duševní je často první vadou vedoucí k dalším a větším problémům. Sama o sobě nás vede k pasivitě a ta ke stagnaci a degeneraci. Lenost samotná je až tak známá, že není ani překroucená, mezi lidmi až příliš jasně vyditelná pro každého, kdo není líný ji spatřit.

5. Vztek - Jednání bez rozmyslu

Většinou chápáno jako jednání ve vzteku (rozuměj v šíleném vzteku), což sem samozřejmě také patří, tenhle hřích zahrnuje celou škálu emocí a jejich ovládnutí lidské duše, kdy rozum z hlavy mizí a člověk jedná naprosto slepě a bezhlavě... a udělá cokoliv od zrady až po vraždu, někdy dokonce aniž by si to zapamatoval.

To je v extrému, ale i v mírnější podobě pořád jde o jednání, které jaksi nemáme pod kontrolou ať už částečně nebo úplně, protože jsme nekontrolovatelně ovládáni emocemi. Bohužel sem také patří slabost vůči manipulaci, kdy s sebou encháme házet, jak někdo jiný chce, protože nás skrze naše emoce ovládne a my se staneme jeho přízrakem, ztělesněním jeho vůle, místo toho, abychom byli sami sebou.

6. Závist - Sebeumenšování

Závistivý člověk ztrácí schopnost poznat své vlastní kvality a vidí jen kvality druhých a prázdnotu, kterou naradil své vlastní. Také sem patří odmítání možnosti, že toho, čeho dosáhli druzí, můžeme dosáhnout též. Očerňování a znehodnocování vlastní duše dokáže nadělat člověku spoustu potíží a drží jej zpátky.

Blokování našeho vlastního potenciálu skrze přesvědčení, že ho nemáme nejen že zahazujeme sami sebe a své možnosti, ale vede to i ke zlému vztahu ke světu, který se nám zdá daleko lepší, než my, depresi i jiným nepříjemným koncům. Sebeumenšováním trpí též lidé v sektách, kteří vzhlížejí ke svému vůdci a neuvědomují si jeho moc nad nimi, stejně jako to, že co dokáže on, dokáže vlastně každý, kdo je ochoten investovat čas a talent.

Stejně tak se stává, že zatímco něco trénujeme roky, abychom dosháli úspěchu, přitančí "blbeček" a jde mu to dvakrát lépe, než nám, ale nemá cenu mu závidět, nevíme, pro mu to tak jde a jednou nám to může jít zrovna tak, nic není nedosažitelné, pokud máme ochotu tomu věnovat čas a píli.

7. Pýcha - Sebestřednost

Takřka opakem závisti, ale neméně škodlivým je až přílišná a nezdravá pýcha. Nezdravá pýcha vede k tomu, že vidíme sebe, ale nikoho jiného. Jen my máme pravdu a ostatní se pletou, všechno děláme nejlépe ze všech, jsme nejlepší, atd... to vše je pýchou, která ničí duši, která se tak stává slepou vůči světu a také vůči valstnímu rozvoji, který vychází z dělání chyb a poučení se z nich. Pyšlí lidé věři, že chybu udělat nemohou a tak se ani nemohou posunout dál.

Stejně jako strach z vůbec udělání chyby její ignorace vede k jejímu nekonečnému opakování a člověk tak propadá ve škole života znova a znova. Nezdravá pýcha vede buď ke stavu, když už není možné své chyby spatřit, nebo ke chvíli, kdy člověk dostane vskutku ledovou sprchu, když ho okolonosti přimějí strhnout jej závoj a spatřit "krutou" realitu.

Stane se, všichni máme své vady a tady jsou vypsané jen ty, které lidstvo už dlouho doprovázejí a mnoh se pod ně dají zařadit. Už jejich uvědomění si, že je děláte vytváří prostor pro jejich poražení, ale to je uděláno pouze skrze práci... tedy tim, že je začnete porážet...

Jak jsem řekla, nejsem křesťan, ale 7 smrtelných hříchů mi připadá, že nám bylo dáno jako varování a možnost se značně posunout vpřed. Nepochází totiž z Bible, ale z pera křesťanského mnicha a filozofa Pontikuse. Více se dá přečíst na Wiki, tedy hlavně té anglické...

Obrázky zdroj: https://www.bibleinfo.com/en/questions/what-are-seven-deadly-sins

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a tři